Ziua Educatiei a adus pentru Clasa a II-a B lucru in echipa pe tema DESCOPERA RELIEFUL ROMANIEI. Fluturasii au mers in "drumetie" cu numerele naturale 0-1000 si au realizat postere cu informatii, ghicitori, curiozitati si imagini graitoare despre relieful tarii noastre.

Fluturasii din clasa a II-a B, insotiti de dna prof Cârcu Diana si de parinti, au participat la NOAPTEA CERCETATORILOR, vineri, 27 septembrie. Au studiat la microscop diferite aspecte ale mediului inconjurator, au invatat lucruri noi despre planete, reptile, insecte, roboti, iluzii optice, criogenare, Uniunea Europeana, amestecuri de substante etc. Pentru micii cercetatori a fost o activitate foarte interesanta!

Deschiderea festiva a anului scolar 2019-2020 va avea loc dupa urmatorul program:

- ora 8.30   in locatia GPN15

- ora         in locatia Petru Poni

- ora 9.30    in locatia GPN23

- ora 10       in locatia Scoala Gimnaziala "Ion Creanga" Iasi

Ridicarea voucherelor de vacanta se poate face dupa urmatorul program:

Joi, 20.06.2019 in intervalul orar 12-15

Incepand cu 21.06.2019, in zilele lucratoare, in intervalul orar 9-14

Sedinta de instruire in vederea sustinerii inspectiilor speciale la clasa (titularizare) va avea loc marti, 4 iunie ora 12.30.

Școala Gimnazială "Ion Creangă" Iași organizează la data de 08.06.2019 Concurs de selectie pentru elevii clasei a IV-a, în vederea formării unei clase a V-a (32 locuri) cu studiu intensiv la limba engleză, în anul școlar 2019-2020.

Concursul se va desfașura după următorul grafic:

• ora 8.30 -intrarea elevilor în sală

• 9-10 -desfășurarea probei scrise

• 10-10.30 -pauza

• începand cu ora 10.30 -susținerea probei orale

Completarea cererii de înscriere se va face la secretariatul școlii în perioada 30.05.2019 -06.06.2019.

O zi de sâmbătă intensă pentru copii, părinți, profesori, bunici și susținători. Câștigul a fost enorm prin promovarea nu doar a talentelor, ci mai ales a folclorului de pretutindeni în rândul tinerilor.
Felicitări, Diana Buzenchi și Ștefăniță Borș, coordonatorii acestui proiect!
Felicitări întregii echipe a Școlii Gimnaziale "Ion Creangă" Iași, care a făcut posibilă producerea acestui eveniment și care a ales să se implice activ! Felicitări, crenguțelor voluntare! Mulțumim tuturor!

Saptamana Scoala Altfel a adus pentru Fluturasii Clasei I B activitati atractive, recreative si educative in aceeasi masura: Petrecere in pijamale si Junior Chief (luni), Experimente (marti), Concursul National "Incondeiasul" si Proiectul "Bucuriile Iepurasului" (miercuri), Film 3D - "Corgi, catelul reginei" (joi), Aerobic, "Iepuroiul darnic" si "Sa circulam corect!" (vineri)