Reciclăm şi natura protejăm – clasele a VI-a şi a VII-a

Coordonaţi de dna prof Liliana Avaravrei şi sprijiniţi de dl administrator Pintea Constantin care i-a ajutat cu transportul deşeurilor la centrul de colectare, elevii din clasele a VI-a şi a VII-a au reuşit să colecteze 74 de kg de hârtie.

S-a demonstrat astfel că elevii şcolii noastre cunosc importanţa recilării hârtiei, răspunzând pozitiv ori de câte ori se desfăşoară acţiuni de colectare a deşeurilor. De asemena ei cunosc amplasarea centrelor de colectare din cartierul Păcurari şi afirmă că, în mod frecvent, unii părinţi sau bunici duc deşeuri la centru.

 Elevii au fost bucuroşi  să cântărească hârtia colectată şi să determine ce cantitate totală au reciclat şi promit să fie activi şi acasă, colectând difrenţiat deşeurile.

Contact

Adresă: Iași, str. Toma Cozma, Nr. 119, cod poștal: 700545.

Telefon: +40 232 244330

e-mail: ioncreanga17@yahoo.com

Unde ne găsiți - Google Maps

Pagina de facebook

© 2017 Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași