Parada eco

Elevii din clasele a Va si a VI-a au fost provocati de catre d-na prof Avarvarei Liliana sa realizeze costume si accesorii din materiale reciclabile sau naturale.

1.      Un tricou si o fusta veche au prins viata cu ajutorul amprentelor frunzelor pictate cu acuarela.

2.      O pereche de blugi de copil si-a continuat utilitatea transformandu-se intr-o sacosa pentru carti.

3        si 4 Cateva cartoane si peturi s-au aliniat frumos in doua costume de robotei pentru baieti.

5        Ziarele si pungile s-au zdrentuit si-au inzorzonat o printesa eco.

6        Un inger s-a nascut din pungi si hartie reciclata.

7        Hartia refolosibila s-a supus maiestos intr-o rochie demna de o regina a carei coroana s-a creat dintr-un pahar reciclat.

8        Eleganta s-a afisat printr-o rochie albastra dintr-un material provenit de la un sac albastru folosit la expedierea scrisorilor.

9        O majoreta vesela a  ales cateva pungi si ziare pentru un coastum de antrenament.

10    Sfioasa, o fiica a marii si-a etalat rochia dintr-un cearsaf reciclat si accesoriul din par dintr-o scoica.

Elevii au fost surprinsi sa realizeze ce lucruri minunate se pot crea din material reciclabile si naturale.

Costumele au defilat mandre in fata colegilor adunati sa ii sustina in prezentare si au primit toate aprecielile lor positive.

Elevii au invatat cum sa valorizeze materialele reciclabile si in momentul in care se uita la un plastic,  la o bucata de hartie sau o haina mai veche  sa incerce sa “vada” cum ar putea fi transformata in ceva util.

Elevii din public si-au exprimat dorinta de a participa la urmatoarea parada dornici acum sa isi puna in practica noile idei declansate in urma acestei activitati.