Sportul şi sănătatea

 

Activitatea a constat din demonstraţiile dnei antrenor Ionela Manea şi a copiilor selectaţi să o secondeze.

S-au efectuat exerciţii de pumse, s-au spart plăci de polistiren şi de lemn pentru a demonstra că nimic nu "rezistă" concentrării şi bunei pregătiri tehnice şi fizice. A impresionat cazul unui practicant care, deşi accidentat, a venit la demonstraţie tocmai pentru a arăta că cei care fac arte marţiale nu renunţă, în ciuda condiţiilor potrivnice.

 

Copiii prezenţi au admirat un practicant de 4 ani care a reuşit să rupă cu piciorul un panou de polistiren şi au fost în culmea fericirii când li s-a oferit şi lor posibilitatea de a exersa tehnicile de autoapărare. Au asistat cu uimire şi admiraţie la lupta dintre cei doi băieţi selectaţi de antrenor, i-au arbitrat şi le-au dat puncte, stabilind câştigătorul.

Cei din audienţă au învăţat că practicarea unui sport este benefică nu numai pentru sănătate, ci te ajută să îţi dezvolţi motivaţia şi te face mai ordonat şi mai cumpătat.

 

Contact

Adresă: Iași, str. Toma Cozma, Nr. 119, cod poștal: 700545.

Telefon: +40 232 244330

e-mail: ioncreanga17@yahoo.com

Unde ne găsiți - Google Maps

Pagina de facebook

© 2017 Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași