Cupa de toamnă

Pentru elevii din cartierul Pacurari in ultimii 25 de ani, luna octombrie a fost luna fotbalului.

Pe frig, soare, vant sau ploaie „Cupa de toamna” (noua denumire a Cupei Petru Poni) a avut loc fara ca nimeni sa regrete, chiar daca nu a castigat, dar a participat si si-a reprezentat cu mandrie echipa. 25 de editii in care sute de elevi si-au masurat talentul in acest frumos sport, fotbalul.

Anul acesta Scoala Gimnaziala ,,Ion Creanga" a organizat aceasta jubiliară editie pe terenurile deja cunoscute ale locatiei de la Scoala Petru Poni. O zi de duminica frumoasa „pierduta” cu folos de copii, profesori si parinti, cu jocuri echilibrate si multe goluri spectaculoase a avut ca finalitate o emotionanta festivitate de premiere, la care toate echipele au primit cupe, diplome dulciuri si bauturi racoritoare. Mai putina importanta are clasamentul final, in care echipa Scolii ,,Ion Creanga"(Prof. Danut Cananau), gazda acestei competitii, a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului, urmata de AS Poli Moldova Iasi( Prof. Sorin Stefan), Scoala Al. cel Bun Iasi(Prof. Dumitru Barbus) si ASS Voinicelul Iasi(Prof. Danut Cananau).

Catedra de educatie fizica a scolii organizatoare a asigurat si pentru cei mai buni fotbalisti premii individuale, care au constat in cupe, diplome, dulciuri si treninguri, acestia fiind: Cel mai bun jucator-Lupu Denis- Scoala Ion Creanga(Locatia P.Poni), Cel mai bun portar -Tanasa Razvan -AS Poli Moldova Iasi si golgheterul competitiei-Lazarescu Andrei -Scoala Ion Creanga.

Felicitari tuturor participantilor si ii asteptam si la editia viitoare, a XXVI-a.

Contact

Adresă: Iași, str. Toma Cozma, Nr. 119, cod poștal: 700545.

Telefon: +40 232 244330

e-mail: ioncreanga17@yahoo.com

Unde ne găsiți - Google Maps

Pagina de facebook

© 2017 Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași