Ion Creangă – omul și timpul său

Ion Creangă – omul și timpul său, activitate a Proiectului interjudețean „Bulgăre de humă”, ediția a VIII-a

Elevii Clubului lui Nică ai Școlii Gimnaziale „Ion Creangă” au evocat astăzi personalitatea clasicului nostru povestitor, Ion Creangă, alături de invitați de seamă din Iași: d-na Mihalache Cătălina, cercetător științific la Institutul de istorie „A. D. Xenopol”, d-na Carmen Chiorcea, director al Asociației de Promovare Turistică, d-na bibliotecar Elena Zanet de la Biblioteca „Gh. Asachi”, d-nul Constantin Ciofu, coordonatorul Clubului fotografilor din Iași, profesori sau doctoranzi de la Colegiul „Costache Negruzzi”, Școlile „Elena Cuza” și „Mihai Codreanu”.

Întâlnirea a luat forma unor mini-conferințe pe teme legate de epoca scriitorului ieșean, în timp ce elevii au participat la atelierul de creație propus, dovedind că Ion Creangă rămâne un reper valoric pentru orice generație, prin modelul de scriitor pe care ni-l propune – o voce autentică a sufletului românesc, un izvor de creativitate pentru tineri.

În final, d-nul Constantin Ciofu a lansat albumul Expoziției de fotografie realizată în Parcul Copou, „La Gard”, in iunie 2017. in cadrul proiectului.

Coordonatorii Proiectului„Bulgăre de humă”, prof. Gratiela Prodan și prof. înv. primar Mihaela Hitruc, alături de bibl. Petronela Chiriac – realizatoarea expoziției de obiecte țărănești „A fost odată … Ion Creangă”, felicită toți elevii participanți pentru că ne-au oferit cel mai prețios dar: interes pentru frumos, talent și profunzime a gândirii și o debordantă imaginație.