Stelele apun măreț!

Azi, la Şcoala Gimnazială „Ion Creangă” Iaşi, evenimentul cultural „Stelele apun măreţ” a marcat împlinirea a 168 ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu şi Ziua Culturii Naţionale.
Elevii şcolii au avut ocazia să se întâlnească cu scriitorii ieşeni Vasile Fluturel, Emilian Marcu şi Horia Zilieru, membri ai Uniunii Scriitorilor din România, care prin prezentările lor au sădit în inima micuţilor dragostea faţă de Luceafărul poeziei româneşti.

La eveniment a participat şi scriitoarea Iulia Ralia Raclaru.

Obiectivele acestei activităţi, cuprinse în proiectul şcolar naţional „Mărţişorul -Tradiţie şi Simbol“, aflat la a IX-a ediţie, a cărui iniţiator este bibliotecara Georgeta Tudora, vizează stimularea potenţialului artistic şi creativ al elevilor din ciclul primar de învăţământ, cunoaşterea poeziei eminesciene şi a potenţialului artistic al acesteia, dezvoltarea limbajului şi în special a expresivităţii acestuia prin recitarea poeziilor eminesciene.

Conducerea şcolii reprezentată de prof. Nicoleta Cristina Creţu şi cadrele didactice prof. înv. primar Elena Tomulesei, prof. înv. primar Geanina Ursu şi-au dat concursul în organizarea evenimentului.

Programul artistic din lirica eminesciană (poezii, cântece şi expoziţie tematică), pregătit de elevii trupei de teatru „Steluţe fără nume”, coordonată de actriţa Ina Paladi, a adus şi în acest an un omagiu, ”poetului nepereche”, ca semn de mulţumire şi recunoştinţă pentru tezaurul lăsat.

Asociaţia “Universul Prieteniei” este partener în acest proiect educativ, şi a fost reprezentată la această întâlnire de suflet de Rodica Rodean-preşedinte.