Teiul centenar

"De ce nu m-aș legăna, dacă trece vremea mea"..., ne șoptește parcă mai aproape poetul, de ieri...

În grădina Școlii ION CREANGĂ din IAȘI, elevii clasei a VI a B au plantat un tei, ca mai târziu să fie semn bun pentru casele pe care le vor construi și pentru copiii pe care îi vor crește frumos, cum au crescut ei...Teiul promoției clasei noastre se numește TEIUL CENTENAR, iar la rădăcina lui veghează o CAPSULĂ A TIMPULUI, în care copiii și-au strâns cu emoție și speranțe, gândurile pentru generațiile viitoare ...Cei de azi și cei de-atunci , poate și noi, alături de ei, cumva... vom deschide împreună această "capsulă", cândva... și vom reciti scrisoarea ale cărei rânduri, rânduri, ieri au răsunat în grădina școlii ...și deasupra noastră...Poate o pupăză mică își va face cuib în scorbura teiului nostru, că doar suntem la ȘCOALA ION CREANGĂ...cine știe!?oricum, copăcelul nostru deja crește și Centenarul care i-a prilejuit ceremonia , este temeiul pentru rădăcini bune... ca acești copii să fie români vrednici.