Zilele scolii - Sezatoare in Universul humulestean

                                 1 Martie 2019
                  Aniversare Creanga,fie ca-nseamna marele povestitor insusi, fie ca e scoala care-n Iasi ii poarta numele, azi implinind 55 de ani!Noi am sarbatorit cum se cade, cu o Sezatoare in Universul humulestean!Am strans la hora si sarmale, la poale-n brau si la multe pahare de vorba, mai toate personajele din povesti si Amintiri sau povestirile lui Creanga si cand totul pune elevii astia frumosi si inimosi cu burta"pe carte" la propriu(caci fiecare a citit, cum a putut mai bine,textele deloc la indemana, prin oralitatea lor fascinanta!)...ce te poate unge mai mult la suflet ca dascal al lor!Felicitari elevilor de la clasele aVI aB, aV aC si minunatei Renata de la clasa aVIII a A, elevi atat de implicati in momentele sezatorii, si in stilizarea costumelor, alaturi de parinti(ca sa nu mai vorbim de bucatele doamnei Chirila) !Multumim doamnelor profesoare Ana-Maria IoncreangaKarla ToaderPetronela Irimia,Timaru Elena Simona , Gianina Ursu si Daniela Florea,precum si prof. Octavian Gadici, pentru aportul lor la amenajarea unui spatiu autentic traditional si pentru asistenta logistica!La multi ani, Ion Creanga , la multi ani Scoala "Ion Creanga" Iasi!

 

 

Contact

Adresă: Iași, str. Toma Cozma, Nr. 119, cod poștal: 700545.

Telefon: +40 232 244330

e-mail: ioncreanga17@yahoo.com

Unde ne găsiți - Google Maps

Pagina de facebook

© 2017 Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași