Concursul National "Marţişorul -Tradiţie şi Simbol" (Ediţia a VIII a)

Au început înscrierile la Concursul National "Marţişorul -Tradiţie şi Simbol" (Ediţia a VIII a), iniţiat de bibliotecar Georgeta Tudora; coordonat de prof. Elena Tomulesei şi prof. Domnica Parasca.

Proiectul urmărește cunoașterea și prețuirea valorilor spirituale ale poporului român; cultivarea și valorificarea potențialului creativ al elevilor; păstrarea obiceiurilor și tradițiilor naționale, stimularea activității de cecetare privind istoricul, tradițiile și legenda mărțișorului; implicarea elevilor în organizarea unor activități cu caracter extracurricular; cultivarea simțului estetic; stimularea lucrului în echipă; identificarea propriilor valori și ale grupului/comunității din care face parte. În școlile partenere, cât și în școala organizatoare, cadrele didactice îndrumătoare vor desfășura activități cu referire la viața și activitatea marelui povestitor Ion Creangă (dramatizări, jocuri și exerciții de tipul „Cine știe câștigă!”, etc.) finalizate cu mărțișoare literare și activități practice de realizare a felicitărilor și mărțișoarelor. Toate acestea vor participa la o selecție, urmând a fi trimise la Concursul Național Mărțișor-Tradiție și Simbol doar câte două lucrări pentru fiecare secțiune.