Stelele apun măreț

Şcoala Gimnazială „Ion Creangă” Iaşi şi Asociaţia „Universul Prieteniei” Iaşi organizează miercuri 17 ianuarie 2018, ora 14, evenimentul cultural „Stelele apun măreţ” pentru a marca împlinirea a 168 ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu şi Ziua Culturii Naţionale.

Elevii şcolii vor avea ocazia să se întâlnească cu scriitorii ieşeni Livia Ciupercă, Vasile Fluturel, Emilian Marcu și Constantin Mănuță, membri ai Uniunii Scriitorilor din România, care prin prezentările lor intenţionează să sădească în inima micuţilor dragostea faţă de Luceafărul poeziei româneşti.

Obiectivele acestei activităţi, sunt cuprinse în Proiectul Național „Mărţişorul -Tradiţie şi Simbol“, a cărui iniţiator este doamna bibliotecar Georgeta Tudora, vizează stimularea potenţialului artistic şi creativ al elevilor din ciclul primar de învăţământ, cunoaşterea poeziei eminesciene şi a potenţialului artistic al acesteia, dezvoltarea limbajului şi în special a expresivităţii acestuia prin recitarea poeziilor eminesciene.

Conducerea şcolii reprezentată de prof. Nicoleta Cristina Creţu şi cadrele didactice, prof. înv. primar Gianina Ursu, prof. înv. primar Simona Timaru şi-au dat concursul în organizarea evenimentului.

Programul artistic din lirica eminesciană (poezii, cântece şi expoziţie tematică), pregătit de elevi, aduce şi în acest an un omagiu, ”poetului nepereche”, ca semn de mulţumire şi recunoştinţă pentru tezaurul lăsat. Momentele cu trupa de teatru ”Steluțe fără nume”- coordonator, artista Ina Paladi vor aduce un plus de sensibilitate evenimentului.
Asociaţia “Universul Prieteniei” este partener în mai multe proiecte educative, inter şi multiculturale şi va fi reprezentată la această întâlnire de suflet de Rodica Rodean-preşedinte, Emilian Marcu-vicepreşedinte.