Anunt Martisor

A început înscrierea la Concursul național ” Mărțișorul- Tradiție și Simbol” ediția a IX-a, aprobat în acest an în calendarul activităților educative naționale!

Așteptăm lucrările pe adresa Școala Gimnazială Ion Creangă, str. Toma Cozma 119B, Iași cu mențiunea pe plic  Pentru Concursul  Mărțisorul - Tradiție si Simbol

Proiectul a fost inițiat în anul 2009 de doamna bibliotecar Georgeta Tudora și s-a bucurat în fiecare an de o participare masivă din toată țara, indiferent de nivelul la care s-a desfășurat. Activitățile proiectului, au promovat mereu tradițiile poporului nostru, fiind foarte apreciate de elevii, părinții și cadrele didactice participante, culminând cu organizarea concursului cu același nume.

În acest an proiectul este coordonat de doua cadre didactice tinere, profesori pentru învățământ primar  Gianina Ursu  și  Timaru Elena Simona  care împreună cu doamna Georgeta Tudora si valorificând activitatea doamnelor prof. pentru învățământ primar Elena Tomulesei și Domnica Parasca Polonic, coordonatoare ale proiectului în anul precedent, au reușit să-l aducă la cel mai înalt nivel, fiind aprobat în CAEN 2018 pozitia 88.

Proiectul urmărește cunoașterea și prețuirea valorilor spirituale ale poporului român; cultivarea și valorificarea potențialului creativ al elevilor; păstrarea obiceiurilor și tradițiilor naționale, stimularea activității de cecetare privind istoricul, tradițiile și legenda mărțișorului; implicarea elevilor în organizarea unor activități cu caracter extracurricular; cultivarea simțului estetic; stimularea lucrului în echipă; identificarea propriilor valori și ale grupului/comunității din care face parte. În școlile partenere, cât și în școala organizatoare, cadrele didactice îndrumătoare vor desfășura activități cu referire la viața și activitatea marelui povestitor Ion Creangă (dramatizări, jocuri și exerciții de tipul „Cine știe câștigă!”, etc.) finalizate cu mărțișoare literare și activități practice de realizare a felicitărilor și mărțișoarelor. Toate acestea vor participa la o selecție, urmând a fi trimise la Concursul Național Mărțișor-Tradiție și Simbol doar câte două lucrări pentru fiecare secțiune.

Partenerii nostri in proiect sunt:
Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi
Asociaţia „Universul Prieteniei”, Iaşi
Şcoala Gimnazială „Ştefan Bârsănescu”, Iaşi
Şcoala Gimnazială „Ion Simionescu”, Iaşi
Şcoala Gimnazială Gîrbeşti, Ţibana, Iaşi
Şcoala Gimnazială “Mihail Sadoveanu” Huşi, Vaslui
Şcoala Gimnazială Bosanci, Jud. Suceava
Școala Specială “Constantin Păunescu” Iași
Colegiul Tehnic Infoel, Bistrița
Școala „Vadu Moldovei”, Suceava
Școala „Constantin Platon”, Bacău
Școala Gimnazială Nr. 3, Galați
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă, Neamț
Școala Gimnazială ”Fănuș Neagu”, Brăila
Școala Nr. 4 Borșa, Maramureș
Școala Gimnazială Alexandru Rădulescu, Mărculești, Ialomița
Centrul Școlar pentru educație incluzivă, Tg. Jiu, Gorj
Grădinița cu PP „Piticot”, Arad
Școala Gimnazială „D.A. Sturdza”, Iași
Va asteptam cu drag sa participati la toate sectiunile concursului!
Vă invităm si in acest an să trimiteți lucrările elevilor prin poștă, în plic, împreună cu fișa de înscriere,
pe adresa: Școala Gimnazială Ion Creangă, str. Toma Cozma nr. 119B, Iași!

Însuşi timpul se lasă comensurat şi denumit prin spaţiu şi culoare - E primăvară şi nicăieri nu e mai frumos ca la noi!
E sărbătoarea reîntineririi pe cuprinsul plaiului nostru, iar românul şi-a păstrat sărbătorile şi tradiţiile, ca semn al dăinuirii, al eternităţii.
Convinşi că orice început îşi derulează cursul firesc spre un final pe care îl dorim cât mai îndepărtat, dar şi de faptul că spiritul de emulaţie antrenează deopotrivă copiii şi dascălii lor, ne dorim o participare activă în demersul nostru spiritual.