Deschiderea anului scolar 2020-2021

Dragi crenguțe, stimați părinți,
A fost o perioada încărcată și cu trăiri amestecate / variate pentru noi, dascălii de la Creangă: bucurie si teamă, dorința de-a reveni la o stare normală și grija de a proteja pe cei care intră în școală, nerăbdarea revederii cu voi si dorinta de a vă oferi un spațiu pentru învățare cât mai atractiv si sigur. Muncă multă, dar făcută cu drag! Toți profesorii din școala sunt nerăbdători să-si (re)vadă copiii.
Prima zi de școala va fi specială pentru noi si pentru voi, desi fără surprize dulci pe băncuță sau baloane, așa cum v-am obișnuit, dar cu altfel de surprize la fel de plăcute. ❤️Să fiti atenți și să priviți în jurul vostru și le veți descoperi. În acest an, vă rugam să nu ne aduceți flori, e mai sigur si pentru voi și pentru noi. Știm că ne iubiți mult, așa că e suficient să luați cu voi doar buna dispoziție și dorința de-a învața! ❤️
Regulile vor fi foarte stricte, părintii nu au voie să intre nici măcar în curtea scolii. Doar în prima zi vom face câteva excepții pentru cei care vin pentru prima dată la școala noastră sau la grădiniță.
Așa încât, la GPN 15 si la GPN 23 copiii de grupa mica sunt aduși de către părinți în curtea grădiniței unde sunt așteptați de doamnele educatoare pentru a se cunoaște. ( La GPN 23 se vor întâlni pe platoul cu locul de joaca, la GPN 15 curtea este împărțită în zone de așteptare ).Vor intra apoi în sala de grupă. În prima zi, la aceste grupe, nu se face program normal, ci se fac doar câteva activități de cunoaștere. Toate celelate grupe au program normal.
La Petru Poni, copiii de clasa pregătitoare sunt aduși de către părinți pe terenul de sport, unde îi așteaptă doamna învățătoare. Apoi părintii vor putea aștepta în curte lângă poarta de acces. Părinții de la clasele întâi vor lasa copilul la poarta școlii și acesta o sa fie direcționat către zona de așteptare .
La Creangă vor avea voie să intre în curtea școlii doar părinții de la clasele a II-a care vin pentru prima dată în această locatie. Ei vor duce copilul în zona de așteptare, unde se vor întâlni cu doamna învățătoare și apoi vor părăsi curtea.
Grupele fiecărei clase de a-V- a se vor întâlni 30 de minute în curtea școlii pentru a se cunoaște. ( conform programului)
Vă rugăm să respectați aceste reguli pentru a ne proteja!
Vă așteptăm cu drag să ne cunoaștem, să ne revedem și să ne reconectăm cu acordurile unui nou început de an școlar pentru a rodi și a ne împlini împreună în lumea fascinantă a cunoașterii.🌈
Dascălii de la Creangă