Stimaţi colegi,

Şcoala Gimnazială „Ion Creangă” din Iaşi are plăcerea de a vă invita să participaţi la Ediţia aV-a a  Festivalului   național de folclor  „Cânt şi joc de pretutindeni” care  se va desfăşura în data de 12. 05. 2018 la Teatrul Luceafărul din Iaşi.

Proiectul cu același nume care stă la baza organizării acestui festival se bucură de avizul Inspectoratului Şcolar Judeţean Iaşi şi al Ministerului Educaţiei Naţionale fiind aprobat în CAEN 2018

(Stim că sunt multe scoli care s-au înscris deja, dar pentru cei care nu au reusit sa o facă, anunțam că am mai prelungit perioada de înscriere cu 3 zile).

Aşteptăm cu drag  confirmarea participării dumneavoastră la acest festival care poate fi făcută până cel târziu pe data de 7. 05. 2018,la adresele Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. , Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

ANEXA 1 Fisa de inscriere la Festival 2018

Regulament de participare CJP

Concursul are ca scop identificarea şi valorizarea resurselor creative ale elevilor, motivarea acestora de a „reinventa frumosul” într-o strânsă colaborare cu cadrele didactice, redescoperirea marilor nume ale literaturii româneşti. Este organizat pe cinci secțiuni: Creaţie literară, Prezentări powerpoint, Creaţie plastică, Artă dramatică (Festivalul concurs de teatru școlar „Sub Reflector”), Artă şi tehnică (va avea ca tematică "Lumea poveştilor", cu două tehnici de lucru - tehnica plierii și rulării hârtiei)

Activitatea de deschidere a Proiectului interjudețean „Bulgare de huma”, 2017-2018, derulat de Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Iași în parteneriat cu Inspectoratul Județean Iași:

Regulamentul_Proiectului_Educaţional_Naţional__Bulgăre_de_humă_acord_parteneriat - 2017

Rezultate finale Concursul Bulgare de huma editia a VII-a - 2017.pdf

DATELE DE CONTACT ALE COORDONATORILOR PROIECTULUI:

Susţinerea unei activităţi care să reunească copiii de la cele două şcoli, activitate cu tematică de sărbători de primăvară şi anume: Ziua lui Ion Creangă şi sărbătoarea de Paşte s-a aflat în protocolul pe această lună a parteneriatului. Activitatea s-a desfăşurat cu sprijinul părinţilor de la clasă, prin sponsorizarea activităţiii de protocol şi a direcţiunii Şc.Gimn. „Ion Creangă”.

Proiectul Naţional “Bulgăre de humă” a ajuns la ultima activitate dinaintea declanşării concursului, 1 IV 2015. Trupa de teatru a şcolii s-a deplasat la Asociaţia “Centrul de Promovare Turistică”, Iaşi, sponsorul principal al concursului unde, în prezenţa monitorului de proiect, dna Ana Hegyi, a desfăşurat o activitate omagială pentru patronul nostrum spiritual. Clasa a II-a a prezentat piesa “Soacra cu trei nurori”, coordonată de dl. Professor E. Andrei, apoi s-au derulat două prezentări powerpoint (Deschiderea Casei Muzeu şi Ion Creangă diacon), după care elevii au vizitat Muzeul Casa Diaconului Creangă.

Amintim că în acest an  proiectul are cinci secţiuni, după cum urmează:

Şcoala “Ion Creangă” a avut musafiri astăzi, 4 II, când elevii acestei unităţi de învăţământ – şi nu numai- l-au omagiat pe patronul lor spiritual, scriitorul Ion Creangă.

Musafirii care au călcat pragul şcolii au fost; dna Daria Tănăsucă, secretara Uniunii Armenilor, Filiala Iaşi, dra Ştefana Agop, consilier educativ în cadrul Uniunii, dra masterand în psihologie Adina Dănilă şi dra student Erasmul Mariam Balayan din Armenia (UAR este unul dintre partenerii şcolii în multe activităţi educative).

Şcoala noastră organizează Concursul „Bulgăre de humă” în colaborare cu instituţii de seamă din dulcele târg al Ieşilor: Inspectoratul Şcolar Judeţean, Asociaţia „Centrul de Promovare Turistică”, Iaşi, Muzeul de Literatură al Moldovei, Biserica „Sfântul Mina” Uniunea Armenilor din România şi Asociaţia „Urmaşii lui Ion Creangă”.

Pagina 1 din 2