Activitate de diseminare a celei de a doua mobilități a proiectului Erasmus+, Steps towards future, din Volos, Grecia, 12-18 mai 2019

              In perioada 12-18 mai 2019, 5 elevi si 2 profesori ai Scolii Gimnaziale Ion Creanga din Iasi au participat la a doua mobilitate a proiectului Erasmus+ de tip KA2 , Steps towards future, ID 2018-1-PL01-KA229-050517_1, desfasurata la Gimnaziul nr. 5 din Volos, Grecia. Alaturi de elevii polonezi, greci si portughezi, elevii ieseni au avut oportunitatea de a explora noi orizonturi culturale si de se face partasi educatiei formale, dar si nonformale, oferite de Erasmus..

            Activitatile desfasurate au fost diverse si dense, urmarind, pe langa dezvoltarea in context european a competentelor lingvistice si interpersonale ale elevilor, și stimularea interesului pentru stiinta a acestora, intrucat obiectivele proiectului vizeaza dezvoltarea abilitatilor lor stiintifice si tehnologice pentru o buna orientare in cariera. In acest sens, elevii din cele patru tari partenere- Grecia, Polonia, Portugalia si Romania-, membri ai clubului Discoverers al proiectului,au realizat impreuna experimente stiintifice si au prezentat sub forma unor filme educationale experimentele si activitatile facute in acest prim an de proiect. Toate aceste produse ale proiectului vor fi postate pe website-ul fiecarei scoli partenere si vor intra, astfel, in circuitul resurselor educationale dechise, la nivel european.

            Apoi, elevii au avut ocazia sa viziteze licee din Volos- Liceul Vocational tehnic si pedagogic- sau centre culturale grecesti. In zilele ce au urmat, au descoperit frumusetea obiectivelor UNESCO din Grecia, realizand o incursiune culturala si spirituala in civilizatia greaca.

            Nu au lipsit nici activitatile multilingvistice care s-au concretizat sub forma unor lectii de invatare a limbii grecesti, elevii interactionand pe tot parcursul mobilitatii cu familiile elevilor greci.

            Prin urmare, aceasta activitate de proiect a oferit posibilitatea scolilor partenere de a comunica si de a impartasi, indiferent de forma acestora, rezultatele si produsele realizate pana in acest moment, justificand valoarea adaugata a proiectului.

                                                                                                                                                            prof.coord. Gratiela-Veronica Prodan

Diseminare Grecia

Pagina de facebook

© 2017 Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași