Ion Creangă în perspectivă multiculturală

 

Şcoala “Ion Creangă” a avut musafiri astăzi, 4 II, când elevii acestei unităţi de învăţământ – şi nu numai- l-au omagiat pe patronul lor spiritual, scriitorul Ion Creangă.

Musafirii care au călcat pragul şcolii au fost; dna Daria Tănăsucă, secretara Uniunii Armenilor, Filiala Iaşi, dra Ştefana Agop, consilier educativ în cadrul Uniunii, dra masterand în psihologie Adina Dănilă şi dra student Erasmul Mariam Balayan din Armenia (UAR este unul dintre partenerii şcolii în multe activităţi educative).

 

Această activitate se înscrie în şirul unor manifestări care premerg Concursul Naţional “Bulgăre de humă”, organizat de şcoala noastră.

S-au citit pasaje din creaţia povestitorului în limba franceză (elevii Maria Ardelean, Bianca Iacobuţă, Iustin Poleac şi Ionuţ Serseniuc, îndrumaţi de dna profesor Simona Bălan), armeană-bulgară (dra student Erasmul Mariam Balayan) şi spaniolă (Adina Arnăutu şi Mihaela Herghelegiu, îndrumate de dna professor Loreta Mahalu).

Contact

Adresă: Iași, str. Toma Cozma, Nr. 119, cod poștal: 700545.

Telefon: +40 232 244330

e-mail: ioncreanga17@yahoo.com

Unde ne găsiți - Google Maps

Pagina de facebook

© 2017 Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași