Resurse materiale

Școala dispune de un cabinet medical care poate oferi sprijin pentru problemele primare de sănătate cu care se confruntă elevii în perioada orelor de curs și a pauzelor, asigurat de un un medic (d-na doctor Gașpar Contesina) și un cadru medical calificat (d-na asistentă Moșneagu Mioara Irina).

Școala oferă acces la internet prin cablu în laboratorul de informatică și internet wireles în toate sălile de curs din Scoala Ion Creanga

Școala dispune de asemenea de un cabinet de consiliere și asistență psihopedagogică precum si un cabinet al profesorului de sprijin Profesorul psihopedagog Corina Barladeanu oferă consultanță atât copiilor de grădiniță, cât și elevilor de la ciclul primar și gimnazial, familiilor acestora, precum și servicii de orientare școlară și profesională. Logopedul școlar oferă sprijin de specialitate copiilor de grădiniță care au diferite tulburări de limbaj.Profesorul de sprijin d-na Luciana Frumos ofera sprijin tuturor copiilor cu CES din scoala.

Un corp de clădire complet renovat în perioada 1999 – 2003, format din 20 săli de clasă cu următoarele destinaţii:

• 16 săli de curs dotate cu mobilier modern;
  • 1 laborator de informatică cu o reţea de 12 calculatoare conectate la Internet, scanner, retroproiector, videoproiector, 2 imprimante, soft-uri;
  • 1 laborator de fizică-chimie;
  • 1 laborator de biologie;
  • 1 atelier de creaţie pentru arte plastice şi tehnologii;
  • 1 cabinet psihopedagogic şi de consiliere pentru elevi şi părinţi;
  • 1 cabinet medical;
  • 1 club al copiilor pentru week-end, numit „Clubul lui Nică", dotat cu: calculator, imprimantă laser color, cameră video performantă, scanner, xerox, aparat foto digital, videoproiector, aparat pentru plastifiat, casetofon;
  • 1 cabinet de matematică;
  • 1 cabinet de religie;
  • 1 sală de sport de dimensiuni mici dar suficient dotată şi amenajată corespunzător;
  • 1 bibliotecă dotată cu 11 190 de volume;
  • secretariat şi contabilitate;
  • 1 atelier mecanic de întreţinere.